V srpnu loňského roku odjela novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová poprvé do bombardované Sýrie. Do oblasti, kde boj proti přívržencům Islámského státu je každodenní realitou. Do míst, která celému světu nahání hrůzu. Tam, kde slova jako vraždění, únosy, mučení, znásilňování, nálety a strach nabývají pravých významů. Strávila měsíc na frontě a o dění v Sýrii a městě Kobaní, které kurdští bojovníci ubránili před IS, napsala společně s novinářkou Lenkou Klicperovou knihu. V únoru 2016 se do Sýrie vrátila, aby zdokumentovala, jak se situace ve městech proměnila. Teď s přednáškami o dění ve státech sužovaných válkou objíždí republiku a snaží se pomoci Čechům pochopit důvody, které vyhání Syřany z jejich domovů a nutí je stát se uprchlíky.
Máte vůbec čas se bát, když Vám nad hlavou sviští náboje?
Výhoda je, že nikdy nevidíte kulku určenou vám. Třeba teď v únoru IS ostřelovali naše auto. Když raketa dopadne jen 40 metrů od vás, tak strach samozřejmě cítíte… Pořád si uvědomuji, že ta další už spadnout vedle nemusí.
Pro novináře je často velmi obtížné získat povolení pro vstup do oblasti, kde zuří válka. Vy býváte obvykle přímo v epicentru bojů. Jak se Vám to daří?
S kolegyní Lenkou Klicperovou jezdíme na sever Sýrie – do Rojavy, což je oblast pod kontrolou Kurdů. Ti nám problémy nedělají. V podstatě nás pustí, kam chceme, ale někdy tomu předchází dlouhé dny vyjednávání a vypití desítek čajů 🙂 Obzvlášť pokud chceme tam, kde probíhají právě boje. Na frontách o tom, kam můžeme, rozhoduje velitel. A často bývá neoblomný. Lenka Klicperová teď žádala víza od Asadova režimu a byla jí zamítnuta.
Proč jste si vybrala, že budete zrovna novinářka? A co vás vedlo k tomu, že jste dala přednost válečným konfliktům před teplem a zázemím redakce?
Měla jsem v tom jasno už v 17 letech. Tehdy jsem velmi obdivovala novinářku Petru Procházkovou a prostě jsem si řekla, že budu jako ona. Mám ráda výzvy, nepohodlí mi nevadí a miluji improvizaci. Být v terénu mezi lidmi, tam, kde se věci dějí – to je přeci novinařina. Nebo alespoň ta, které se chci věnovat.
Ve středu 11. května zavítá Markéta Kutilová i do Olomouce. Že Vám stále není jasné, co přesně Islámský stát je a o co usiluje? Jak vypadá boj proti IS? Jak se žije ve městě Kobaní, které se jako první podařilo vyrvat z rukou radikálů?
Informace o rozvojovém večeru naleznete ZDE.
ARPOK, o. p. s.
U Botanické zahrady 828/4
1. patro
779 00 Olomouc
Nenechte si uniknout nic z toho, co děláme, a přihlaste se k odběru novinek. Posíláme je jednou za cca 2 měsíce.
Naším zakladatelem je
Univerzita Palackého v Olomouci.