Týden globálního vzdělávání

Co je Týden globálního vzdělávání?

Týden globálního vzdělávání je celoevropská akce pořádaná od roku 1999 North South Centre při Radě Evropy, která je zaměřená na vzdělávací aktivity v oblasti globálního rozvojového vzdělávání.

Věnuje se způsobům, jak ve vzdělávání přiblížit problém rovnosti, různosti a spravedlnosti mezi lidmi na lokální i globální úrovni. Hledá možnosti, jak prohloubit respekt a porozumění mezi různými kulturami. Podporuje vzdělávací aktivity, které vedou ke změně zažitých postojů a pomáhají nám cítit zodpovědnost za kvalitu života nejen v našem okolí, ale i v širším světovém kontextu.


Ročník 2023: Svět se mění, jsme na stejné lodi

Mnohdy máme tendenci pohlížet na svět a globální témata negativním úhlem pohledu. Z toho důvodu jsme se rozhodli letošní online konferenci pro žáky (24. 10. 2023) v rámci Týdne globálního vzdělávání zaměřit na to, jakým způsobem se z tohoto smýšlení vymanit. Žáci se během konference dozví, co nás k tomuto negativnímu úhlu pohledu vede, jak si začít všímat pozitivních změn a situací ve světě, v Česku nebo ve svém blízkém okolí. Se svými příběhy a doporučeními vystoupí např. redaktor časopisu Respekt Tomáš Lindner nebo geograf Jiří Preis ze Západočeské univerzity v Plzni. Online konferenci doplní dvě lekce, které vyučující zrealizují sami ve své třídě. Lekce jsou tematicky sladěné s tématem online konference a budou odeslány přihlášeným vyučujícím.

Podrobnosti budou doplněny.

Přihláška na Týden globálního vzdělávání

Přihlašování bude otevřeno v srpnu 2023.


Další akce v Česku

Letos se můžete v rámci Týdne globálního vzdělávání těšit během října na celou škálu akcí. Podrobnosti budeme průběžně doplňovat. Mezitím se můžete podívat na záznam loňské panelové diskuze v Praze, kterou pořádalo FoRS ve spolupráci se svými členskými organizacemi (více informací zde):

Nevíte si rady? Potřebovali byste poradit?

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poskytneme informace k Týdnu globálního vzdělávání, tématům do výuky či s přihláškou k ročníku 2023.

Veronika Hypšová

kontaktní osoba

Starší ročníky

Jak vy/tvořit udržitelný svět?
ročník 2022
Klimatická změna a módní průmysl
ročník 2021
Klimatická změna
ročník 2020
Naše klima se mění a my s ním
ročník 2019
Mysli globálně, jednej lokálně
ročník 2018
Tvoje cesta, tvoje stopa!
ročník 2017
Bezpečí na internetu: Svět v bezpečí
ročník 2016
Migrace: Na jedné lodi
ročník 2015
Potravinová bezpečnost: Víme, co jíme?
ročník 2014