Týden globálního vzdělávání

Co je Týden globálního vzdělávání?

Týden globálního vzdělávání je celoevropská akce pořádaná od roku 1999 North South Centre při Radě Evropy, která je zaměřená na vzdělávací aktivity v oblasti globálního rozvojového vzdělávání.

Věnuje se způsobům, jak ve vzdělávání přiblížit problém rovnosti, různosti a spravedlnosti mezi lidmi na lokální i globální úrovni. Hledá možnosti, jak prohloubit respekt a porozumění mezi různými kulturami. Podporuje vzdělávací aktivity, které vedou ke změně zažitých postojů a pomáhají nám cítit zodpovědnost za kvalitu života nejen v našem okolí, ale i v širším světovém kontextu.


Aktuální ročník – ročník 2023

připravujeme 🙂 

Prozatím se podívejte na informace z ročníku 2022 anebo starší (dole na této stránce).

Přihláška na Týden globálního vzdělávání

Přihlašování na další ročník Týdne globálního vzdělávání bude otevřeno v srpnu 2023.

Ročník 2022

Školy letos hledali odpovědi na otázku Jak vytvořit udržitelný svět, a to v kontextu energií. Cílem bylo, aby se žáci seznámili s problematikou energií v historii a v současnosti, uměli si dát do souvislostí téma energií s dalšími globálními tématy a dokázali posoudit možnosti energií v budoucnu (s ohledem na jejich udržitelnost).

Celý program se skládal ze čtyř aktivit:

1) Učitelé ve svých třídách zrealizovali výukové lekce, v rámci kterých žáci porovnávali výhody a nevýhody různých zdrojů energie, uvědomovali si propojenost světa, simulovali práci zastupitelů obce a vymýšleli řešení na zlepšení života v obci v zájmu udržitelného rozvoje.

2) Žáci se zúčastnili webináře zaměřeného na digitální dovednosti. Webinář vedla Kateřina Švidrnochová a žáci si během něj vyzkoušeli práci v programech Padlet, Canva a Storyboardthat.

3) Žáci využili dovednosti z webináře a za pomoci učitelů vytvořili digitální výstupy (např. komiksy, plakáty, videa nebo podcasty) na téma udržitelnost a energie.

4) Žáci a učitelé se zúčastnili online konference, která byla živě vysílána 15. 11. 2022.

Kompletní informace z ročníku 2022 případně starších ročníků najdete níže na této stránce.

Záznam z online konference 2022 —>

Festival globálního vzdělávání

I letos proběhl v Praze Festival globálního vzdělávání, který pořádalo FoRS ve spolupráci se svými členskými organizacemi. Více informací zde.

Záznam panelové diskuze pořádané v rámci Festivalu —> 

Nevíte si rady? Potřebovali byste poradit?

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poskytneme informace k Týdnu globálního vzdělávání, tématům do výuky či s přihláškou k ročníku 2023.

Veronika Hypšová

kontaktní osoba

Starší ročníky

Jak vy/tvořit udržitelný svět?
ročník 2022
Klimatická změna a módní průmysl
ročník 2021
Klimatická změna
ročník 2020
Naše klima se mění a my s ním
ročník 2019
Mysli globálně, jednej lokálně
ročník 2018
Tvoje cesta, tvoje stopa!
ročník 2017
Bezpečí na internetu: Svět v bezpečí
ročník 2016
Migrace: Na jedné lodi
ročník 2015
Potravinová bezpečnost: Víme, co jíme?
ročník 2014