Týdny globálního vzdělávání

V České republice se v termínu mezinárodního Týdne globálního vzdělávání slaví Den boje za svobodu a demokracii, proto jsme se rozhodli akce v rámci Týdne globálního vzdělávání oproti předchozím letům předsunout před tento svátek i před podzimní prázdniny a zároveň rozšířit týden na týdny. Týdny globálního vzdělávání se uskuteční již
2. – 25. října 2023

ARPOK nabízí účastníkům z celého programu (viz níže) dvě akce:

  • online seminář pro učitele Globální témata napříč předměty (12. 10. 2023 15:30 – 17:00), více informací zde, zájemci se mohou přihlásit zde
  • online konference pro žáky Jsme na stejné lodi – proč to nevidíme? (24. 10. 2023, 8:15 – 11:15, viz níže)

Obě akce jsou součástí projektu „Učíme o globálních souvislostech“, který je podpořen z prostředků České rozvojové agentury v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Děkujeme.

       

       

    Online konference „Jsme na stejné lodi – proč to nevidíme?“

    Mnohdy máme tendenci pohlížet na svět a globální témata negativním úhlem pohledu. Z toho důvodu jsme se rozhodli letošní online konferenci pro žáky v rámci Týdnů globálního vzdělávání zaměřit na to, jakým způsobem se z tohoto smýšlení vymanit. Žáci se dozví, co nás k tomuto negativnímu úhlu pohledu vede, jak si začít všímat pozitivních změn a situací ve světě, v Česku nebo ve svém blízkém okolí.

    Učitelé nejprve ve své třídě sami zrealizují výukovou lekci sloužící jako úvod do tématu. Následně se s třídou zúčastní online konference (24. 10. 2023 8:15 –11:15). Se svými příběhy a doporučeními vystoupí např. redaktor časopisu Respekt Tomáš Lindner nebo geograf Jiří Preis ze Západočeské univerzity v Plzni. Tuto konferenci může učitel promítat ve třídě, tj. není nutné, aby každý žák seděl u svého PC. Vybrané části konference budou interaktivní, proto doporučujeme, aby měli žáci přístup ke svým mobilním telefonům (či zapůjčeným školním zařízením, např. tabletům) a internetovému připojení. Na závěr učitelé ve své třídě sami zrealizují závěrečnou výukovou lekci, v rámci které zreflektuji celý program. Lekce zašleme přihlášeným školám na konci září.

    Program doporučujeme pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ a žáky SŠ.

    Přihláška na online konferenci

    Přihlášky na online konferenci přijímáme do 27. září 2023.


    Kompletní program Týdnů globálního vzdělávání v Česku 2023

    Podívejte se na kompletní program Týdnů globálního vzdělávání v Česku. 

    Plakát ke stažení ZDE. Po otevření tohoto odkazu je možné se přihlásit na jednotlivé akce prostřednictvím polí „registrujte se“!

    Případně se přihlašujte přes webové stránky https://globalnirozvojovevzdelavani.cz/tyden-grv/ – v sekci PROGRAM najdete přihlašování po rozkliknutí PLUS vedle názvu akce. 

    Na jednotlivé akce se registrujte zvlášť. Děkujeme!

    ****

    V České republice se v termínu Týdne globálního vzdělávání (13. – 19. 11. 2023) slaví Den boje za svobodu a demokracii, proto jsme se rozhodli akce v rámci Týdne globálního vzdělávání oproti předchozím letům předsunout před tento svátek i před podzimní prázdniny a zároveň rozšířit týden na týdny. Zapojte se do Týdnů globálního vzdělávání i Vy! Těšíme se na Vás.

    Nevíte si rady? Potřebovali byste poradit?

    Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poskytneme informace k Týdnu globálního vzdělávání, tématům do výuky či s přihláškou k ročníku 2023.

    Veronika Hypšová

    kontaktní osoba

    Co je Týden globálního vzdělávání?

    Týden globálního vzdělávání je celoevropská akce pořádaná od roku 1999 North South Centre při Radě Evropy, která je zaměřená na vzdělávací aktivity v oblasti globálního rozvojového vzdělávání.

    Věnuje se způsobům, jak ve vzdělávání přiblížit problém rovnosti, různosti a spravedlnosti mezi lidmi na lokální i globální úrovni. Hledá možnosti, jak prohloubit respekt a porozumění mezi různými kulturami. Podporuje vzdělávací aktivity, které vedou ke změně zažitých postojů a pomáhají nám cítit zodpovědnost za kvalitu života nejen v našem okolí, ale i v širším světovém kontextu.


    Starší ročníky

    Jak vy/tvořit udržitelný svět?
    ročník 2022
    Klimatická změna a módní průmysl
    ročník 2021
    Klimatická změna
    ročník 2020
    Naše klima se mění a my s ním
    ročník 2019
    Mysli globálně, jednej lokálně
    ročník 2018
    Tvoje cesta, tvoje stopa!
    ročník 2017
    Bezpečí na internetu: Svět v bezpečí
    ročník 2016
    Migrace: Na jedné lodi
    ročník 2015
    Potravinová bezpečnost: Víme, co jíme?
    ročník 2014