Módní průmysl a co já s tím?

Podívejte se s námi na záznam online konference v rámci Týdne globálního vzdělávání (GEW – Global Education Week), kterou zhlédlo 523 žáků z celé České republiky! Žáci díky ní pochopili, jaký je vztah mezi klimatickou změnou a módním průmyslem, „navštívili“ indický sweatshop, zkoumali důsledky současného módního průmyslu a dozvěděli se, jak oni sami mohou přispět k řešení tohoto problému.

 

A jak na online konferenci reagovali ze zapojených škol?

„Budu brát v budoucnu větší ohled, když si budu kupovat oblečení.“

„Nevěděl jsem, že i výroba oblečení může působit neekologicky.“

„Jsem ráda, že se o tomto tématu učí.“

„Dozvěděla jsem se další způsob, jak šetřit naši planetu.“

Žáci Gymnázia a obchodní akademie Orlová

 

„Perfektně vysvětlené pojmy slow a fast fashion. Žáci ocenili možnost klást otázky. Žáky nejvíce zaujalo povídání o pracovních podmínkách ve sweatshopech – přednášející mluvil o vlastních zážitcích. Velmi oceňujeme praktické rady a nápady, co dělat a jak o věci pečovat tak, aby vydržely.“

Jana Mikešová

ZŠ Přerov, Trávník

 

Všechny aktivity, které mohou našim handicapovaným žákům umožnit získat informace v jejich komfortním prostředí třídy nebo následně shlédnutý záznam i doma, považuji za velmi přínosné. Forma záznamu je rovněž skvělou možností, jak využít informace i praktickou část workshop v mezipředmětových vztazích a v hodinách po celý školní rok. Oceňujeme trvající úroveň a aktuálnost sdělení v rámci Týdne globálního vzdělávání.

Konference tradičně vyvolala diskuzi, každý vyjádřil svou zkušenost … konference vedla k zamyšlení. Propojily se informace se zkušenostmi a představou budoucnosti. Krásné propojení s reálným životem. Pohled mladých lidí.

Odkazy posíláme i rodičům, aby byl cílový kruh uzavřen a informace z konference se dostaly nejen do školy, ale také k rodinám žáků.

Držíme palce vám všem, vytrvejte ve svých aktivitách směřujících k nejen k našim žákům, ale i k nám dospělým. Jsme rádi, že naši žáci mohou být účastníci vašich skvělých aktivit, které nejsou odtrženy od reálného života. Moc děkujeme a těšíme se na další aktivity.“

Jana Vaňková

Základní škola pro tělesně postižené, Opava

Obecné informace k „Týdnu globálního vzdělávání“ se dozvíte zde.