Nedotknutelné prostitutky – rozhovor s Jirkou Paszem

O nadcházejícím rozvojovém večeru jsme si povídali s Jirkou Paszem – spoluautorem snímku o „Nedotknutelných prostitutkách“.

Jirko, snímek „Nedotknutelné prostitutky“ jsi dělal spolu s Helenou Humňalovou. Jak vznikla vaše spolupráce?

V Nepálu jsem dělal svůj výzkum na téma registrace dětí v sociálně vyloučených komunitách (rodné listy) pro Utrechtskou univerzitu. Jednou z komunit byla i kasta Badi – kasta prostitutek. Helenu to téma také zaujalo a natočila o tématu film pro univerzitu v belgické Lovani, kde tehdy studovala. Jinak kamarádíme z Olomouce ze studií SOHUP. 

Co se vlastně skrývá pod názvem „Nedotknutelné prostitutky“?

Za názvem se skrývá rozpor v kastovním systému – prostitutky slouží svým tělem pro všechny ostatní kasty a dostávají se tak s nimi do nejintimnějšího styku. Kasta Badi jako taková je ale považována za „nedotknutelné“, to znamená, že pro vyšší kasty je kontakt s nimi nemožný – nesmějí přes práh domu, nesmějí sdílet stejný zdroj vody, atd.

Jaký byl tvůj/váš nejsilnější zážitek z natáčení?

Silné bylo samozřejmě potkávání se s velmi emotivními osudy žen, které se do této kasty narodí. A pro nás dva osobně – natáčení v tvrdých podmínkách – šílené vedro, prach, absence cest (=zadky na padrť) – a odměna za to – možnost poznat Nepál a lidi tam, kde nenajdete žádné turisty ani expaty. 

Beseda s Jirkou Paszem a Helenou Humňalovou se koná v úterý 14. října 2014 od 18.00 v Muzeu umění Olomouc – sále Divadla hudby.

Jste srdečně zváni!