Přijďte na rozvojový večer!

Přijďte na rozvojový večer, který se koná v rámci Letní školy rozvojové spolupráce již 6. září 2017 v Pevnosti poznání Olomouc.

Tentokrát na téma „Jemen – vedlejší oběť blízkovýchodní rivality“ s panem Břetislavem Turečkem.

Host rozvojového večera Ing. Břetislav Tureček vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha, zároveň je doktorandem kulturní antropologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. 

Více než dvacet let se Blízkým východem zabýval jako novinář, pět a půl roku byl zpravodajem Českého rozhlasu v Jeruzalémě. S rozhlasem, Českou televizí a Lidovými novinami spolupracuje nadále. O regionu napsal čtyři knihy, poslední z nich je loňský titul „Blízký východ nad propastí“.

Jemen je nejchudší zemí arabského světa sužovanou hned několika vleklými konflikty. Před více než dvěma lety přibyl konflikt další – vojenská intervence vedená Saúdskou Arábií, která má vrátit k moci vládu sesazenou jemenskými povstalci, těšícími se pro změnu podpoře Íránu. Saúdskoarabské útoky už si vyžádaly tisíce civilních životů, běžně dochází k bombardování nemocnic a civilní infrastruktury, milióny Jemenců se ocitly v katastrofálních životních podmínkách, šíří se epidemie. 

Otázka pro nás zní – proč Západ včetně České republiky toto počínání svých saúdskoarabských spojenců tiše toleruje, a dokonce ho částečně podporuje?