Světová škola – školní rok 2018/2019

Například na ZŠ a MŠ Leoše Janáčka v Hukvaldech pokračovali v tématu odstranění chudoby. Místní akcí Afrikány pro Afriku a dalšími sbírkami finančně podporují SIRIRI a Kola pro Afriku. Letos však přidali též téma potravinové bezpečnosti – uspořádali potravinovovou sbírku a podnikli průzkum o plýtvání jídlem ve školní jídelně a bufetu, ale i v rodinách.

Studenti Gymnázia Olomouc-Hejčín seznámili více než stovku žáků ze tří olomouckých škol s tématem VODY v souvislosti s klimatickými změnami, a to  v rámci projektového dne Každá kapka se počítá. Na šesti stanovištích čekaly na žáky aktivity věnující se např. tématu sucha a boje s ním, ekologické náročnosti živočišné výroby, znečištění vod a oceánů plasty nebo také problematice krve a krevní transfuze. 

Ve Fryčovicích měli projektový týden společně se zahraničními studenty. V rámci aktivit měli 2 cíle: věnovat se přírodním podmínkám jednotlivých zemí a klimatické změně a multikulturalitě. Žáci v semináři světová škola připravili dotazníky pro spolužáky a zahraniční studenty týkající se stereotypů a předsudků.

Dlouhodobým záměrem žáků a učitelů na ZŠ Npor. Loma v Příboře je zamezit zbytečnému nakupování plastových lahví a zbytečnému a nezdravému nakupování sladkých nápojů. Chtěli přispět k tomu, aby si lidé ve městě uvědomili, že to, co je nejlevnější, vždy a všude dostupné – voda, není pro všechny lidi tak samozřejmé. A zároveň, že je to ta nejlepší možná varianta pitného režimu. Proto uspořádali Běh pro vodu, kde děti „vyběhaly“ zdravé lahve pro nastupující prvňáky.

I další nově i déle zapojené školy ve spolupráci s ARPOKem pořádaly místní akce, o kterých se lze dočíst na webu světové školy.