Týden globálního vzdělávání 2019

Naše klima se mění a my s ním

8. – 22. listopadu 2019 se v České republice konal Týden globálního vzdělávání, který měl letos podtitul „Naše klima se mění, a my s ním“.

Do letošního ročníku se s námi zapojilo 7 škol z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Učitelé se svými žáky během listopadu realizovali lekce na téma klimatu a klimatické změny a 19. listopadu 2019 se účastnili panelové diskuze v Olomouci. 

Pozvání do panelu přijali: vedoucí antarktického vědeckého programu doc. Mgr. Daniel Nývlt, Ph.D., zástupkyně studentské iniciativy Fridays For Future pro Olomouc Jana Tkadlčíková a vysokoškolský pedagog na matematickofyzikální fakultě Univerzity Karlovy a moderátor Mgr. Michal Žák, Ph.D.

61 žáků se v rámci diskuze spolu s hosty věnovalo například otázkám: Co nás vede k tomu, že se zajímáme o řešení klimatické změny? Jaké nynější projevy klima- tické změny jsou nejvíce alarmující? Do jaké míry jsou klimatické změny přirozené a do jaké míry se dějí kvůli činnosti člověka?

Druhá část programu byla věnována zero waste workshopu, v rámci kterého žáci upcyklovali kartonové obaly od nápojů a vytvářeli z nich něco nového. Žáci vyráběli z prázdných nápojů od mléka a džusů stojan na tužky, který mohou později využít i jako květináč.

Zároveň jsme se podíleli na přípravě a realizaci národní konference – festivalu GRV – „Klima se mění a co my?“, která se uskutečnila v Praze 20. 11. 2019.

Do Týdne globálního vzdělávání se zapojily jak školy, tak i česká veřejnost v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a dalších místech v ČR na akcích pořádaných a podporovaných organizacemi ADRA, ARPOK, Charita Česká republika, INEX – SDA, Jeden svět na školách – Člověk v tísni, NaZemi, SEVER a Varianty – Člověk v tísni sdruženými v Českém fóru pro rozvojovou spolupráci.