Tušíte, kolik uprchlíků se ročně utopí ve Středozemním moři při snaze dostat se do Evropy?

6

Podle studie Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) denně utone v průměru osm lidí, kteří se snaží dostat do Evropy. Odhaduje se, že za rok 2014 zemřelo a je pohřešováno více než 2 500 osob, což tento problém činí ještě horším než kdykoli v minulosti. Od roku 2000 je v této souvislosti pohřešováno a pravděpodobně utonulo neuvěřitelných 22 000 osob. Navíc skutečná čísla mohou být ještě mnohonásobně vyšší než odhady.

Lidé odchází za lepším životem, utíkají před násilím, hladem nebo perzekucí. Desetitisíce z nich se vydávají do Evropy cestou přes Středozemní moře. Překupníkům za to platí extrémně vysokou cenu, která se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Někteří z nich za tuto cestu zaplatí daň nejvyšší.

V říjnu roku 2013 zachytila média tragickou událost u ostrova Lampedusa, při níž utonulo 360 lidí. Chvíli se zdálo, že se něco změní. Evropa přece nemůže zůstat lhostejná, když v jejich výsostných vodách umírají lidé. Začala námořní operace Mare Nostrum pod vedením Itálie, která za rok svého trvání zachránila 90 tisíc osob. Vše se ale v tuto chvíli mění. Vysoká cena operace 9 milionů euro měsíčně a neochota evropských států podílet se na ní, zapříčinily její konec.

Námořní operace Triton, kterou zaštiťuje evropská agentura Frontex, od 1. listopadu roku 2014 nahradila původní italskou operaci, která do dvou měsíců zanikne. Podle Frontexu bude tato operace zaměřená výhradně na ochranu hranic v zóně 30 námořních mil od břehů Evropy a bude o dvě třetiny levnější. Operace tedy nebude probíhat v takovém rozsahu a nepůjde již o záchrannou operaci.

Více informací o problematice migrace můžete najít např. na:

 

Zdroj informací:

  • MIGRACE ONLINE. Ve Středomoří čeká smrt na tisíce migrantů, Evropa dává ruce pryč [online]. 2014 [cit. 2015-03-26]. Dostupné z: http://migraceonline.cz/cz/e-knihovna/ve-stredomori-ceka-smrt-na-tisice-migrantu-evropa-dava-ruce-pryc.