Zerowaste tipy do domácnosti

Po pondělním SWAPU a provětraní našich šatníků přišla řada i na větší úklid v naší kanceláři. Třídění odpadu je pro nás na denním pořádku a v rámci naší zerowaste výzvy jsme se rozhodly vyměnit i klasické čistící prostředky za přírodní a hlavně bezobalové alternativy.

Čím tedy teď uklízíme?

Nejjednodušší variantou je ocet, který čistí nečistoty, dezinfikuje, leští a také neutralizuje různé pachy, i když sám o sobě pro někoho může mít nevábnou vůni. Smíchejte ocet s vodou a máte váš domácí čistící prostředek, kdyby vám přece jen vadil zápach octu, můžete přimíchat i pár kapek esenciálního oleje (jakéhokoliv citrusového nebo třeba tea tree olej).

Pokud se perete s většími nečistotami, sáhněte po jedlé sodě. Spolu s octem bude váš nejlepší pomocník při úklidu. Nastříkejte ocet s vodou na plochu, kterou potřebujete vyčistit, posypte ji sodou a nechte chvíli působit. Po pár minutách stačí povrch setřít vlhkým hadrem.

Na mytí nádobí jsme zvolily stáčený jar, který jsme pořídili v Zelené Hlavě. V kanceláři sice nepereme, ale i u pracího prášku můžeme najít bezobalové nebo přírodní alternativy. Hlavní přísadou pracího prášku, který si sami můžete vyrobit je opět soda, dále pak mýdlo a
esenciální oleje. Co se týče úklidu a chodu domácnosti a i naší kanceláře, nejde jen o snížení spotřeby plastů, ale také nebezpečných nebo nepotřebných chemických látek, které čistící prostředky obsahují.