Víte, na kterém kontinentu v roce 2012 proběhlo více plateb přes mobilní bankovnictví než ve stejný rok v USA a Evropě dohromady?
Mobilní platby se staly natolik populární, že je v dnešní době využívají miliony lidí v rozvojových zemích. V Africe, kde mělo v roce 2012 mobilní telefon cca 650 milionů lidí, se telefon běžně využívá k platbám u lékaře, v drogériích u kadeřníka či ke splácení mikropůjček. S mírnou nadsázkou lze říct, že v Africe se dá mobilním telefonem platit téměř kdekoliv. Fenomén mobilních plateb zažívá obrovský boom především v zemích, kde je založení vlastního bankovního účtu téměř nedosažitelným cílem.
Pobočky bank jsou mnohdy na kilometry vzdálené, zřízení a správa účtu v bance bývá logisticky velmi komplikované. Mít banku v mobilu je mnohem jednodušší. V roce 2012 proběhlo v Africe více mobilních plateb než za stejné období v celé Evropě a USA dohromady.
Afrika je často vnímána jako „zaostalý“ region, který je technologicky méně vyspělý. Mnoho lidí žije v domnění, že vlastnictví mobilních telefonů, počítačů či užívání sociálních sítí je výhradou západní civilizace.
Předsudky a stereotypy jsou součástí našeho života. Každý je máme. Je ale možné s nimi pracovat a vyhnout se rizikům, která mohou přinášet.
Předsudky uzavírají možnost komunikace, zvyšují strach, stupňují napětí, nesou nebezpečí konfliktu. Navíc existuje poměrně vysoké riziko, že lidé s předsudky vůči jiným skupinám se k nim budou chovat diskriminačně. Výhodou předsudků je, že umožňují rychlou orientaci ve světě a v nových faktech, slouží jako obrana a vytvářejí pocit bezpečí pro jejich majitele.
Práci s předsudky se věnuje výukový program ARPOKu Jiný kraj, jiný mrav? vhodný pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ.
Více informací k tématu předsudků:
Použitý zdroj:
PÁNEK, Jiří. Na nákup bez peněženky: platby přes telefon ovládly globální Jih. IDNES [online]. 2014 [cit. 2015-03-26]. Dostupné z: http://www.rozvojovka.cz/download/docs/244_mfd-mobily-26-5-2014.pdf.
ARPOK, o. p. s.
U Botanické zahrady 828/4
1. patro
779 00 Olomouc
Nenechte si uniknout nic z toho, co děláme, a přihlaste se k odběru novinek. Posíláme je jednou za cca 2 měsíce.
Naším zakladatelem je
Univerzita Palackého v Olomouci.