Už druhým rokem funguje v České republice Klub globálního vzdělávání – prostor
k setkávání a sdílení inspirace pro všechny vzdělavatele se zájmem o globální vzdělávání.
Letos se v Budapešti uskutečnilo první mezinárodní setkání učitelů, kteří jsou zapojeni do Klubů globálního vzdělávání v České republice, Estonsku, Maďarsku a Slovinsku.
Ve dnech 11. a 12. října 2024 se 5 českých učitelů a 2 zástupkyně ARPOKu věnovalo sdílení dobré praxe globálního vzdělávání jednotlivých zemí.
Dva dny oficiálního programu byly nabité od rána do večera. Některé workshopy si připravili zástupci z řad učitelů z jednotlivých zemí, některé odborníci z neziskových organizací. Za český tým představila Martina Holíková „Kavárnu pro rodiče“ s tipy, jak šířit globální témata ve veřejném prostoru a Eva Kučerová pak prováděla účastníky tím, jak využívat své smysly k poznávání prostředí kolem nás. Vyzkoušeli jsme si tak zrakové vjemy při tvorbě malířských paletek, tvořili jsme přírodní vůňové koktejly, objevovali přírodní struktury a povrchy a také jsme se zaposlouchali do zvuků místního parku.
„Zaujaly nás lekce slovinských učitelek, které nám představily, kolik procent planety může lidstvo využít pro obživu osmi miliard lidí. Zahráli jsme si také na obyvatele jižního Egypta v polovině 20. století, kteří mají rozhodnout, jestli se bude stavět Asuánská přehrada.“
Také jsme se ve skupinách vydali do města poznávat partnerské organizace – Univerzitní botanickou zahradu, organizaci Humusz Association a její únikovou hru zaměřenou na třídění odpadu a startupovou firmu Makerspace věnující se tvorbě sofistikovaných výukových pomůcek s tématy Město budoucnosti či Klimatická změna.
Ocenili jsme všechny workshopy a materiály, které jsme obdrželi a těšíme se, až vyzkoušíme v praxi společně se svými žáky. Zároveň pro nás bylo velmi přínosné setkání s učiteli z jiných zemí, kteří se věnují ve výuce stejným globálním tématům.
Načerpali jsme novou inspiraci a energii a uvědomili si, že je zavazující tato témata šířit, protože jsou nezbytná pro současnou i budoucí generace. Bonusem celé akce byla výborná maďarská jídla a večerní procházky po centru Budapešti.
Za ARPOK děkujeme za aktivní přístup, přípravu workshopů i sdílení dobré praxe všem zapojeným učitelkám a učitelům za český tým jmenovitě: Martině Holíkové (ZŠ Fryčovice), Evě Kučerové (ZŠ Eduarda Nápravníka Býšť), Gabriele Švédové (Gymnázium Lipník nad Bečvou), Tomáši Královi (Gymnázium Hranice) a Daně Dýmalové (Gymnázium Kojetín).
A také našim partnerským organizacím, které s námi Kluby globálního vzdělávání ve svých zemích zaštiťují:
ANTHROPOLIS EGYESULET, Budapešť, Maďarsko – www.anthropolis.hu
DRUSTVO HUMANITAS-CENTER ZA GLOBALNO UCENJE IN SODELOVANJE, Lublaň, Slovinsko – www.humanitas.si
MTÜ Mondo, Tallin, Estonsko – https://mondo.org.ee/en/
Projekt je podpořen z prostředků Evropské unie. Nereprezentuje oficiální postoje Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za ně nemohou nést odpovědnost. Za jeho obsah zodpovídá zhotovitel ARPOK, o.p.s.
ARPOK, o. p. s.
U Botanické zahrady 828/4
1. patro
779 00 Olomouc
Nenechte si uniknout nic z toho, co děláme, a přihlaste se k odběru novinek. Posíláme je jednou za cca 2 měsíce.
Naším zakladatelem je
Univerzita Palackého v Olomouci.