Čtenářská gramotnost a globální témata
Učíme v souvislostech na 2. stupni základní škol
Globální témata jsou neoddělitelnou součástí světa, v němž všichni žijeme. Globální vzdělávání pomáhá vyučujícím nacházet cesty, jak komplexní a mnohdy těžko uchopitelná globální témata začleňovat do výuky. Na jedné z cest mohou pomáhat i dětské či young adult knihy. A touto cestou se v ARPOKu vydáváme už od roku 2022, kdy jsme vytvořili metodickou publikaci Učíme v souvislostech na 1. stupni základních škol – první metodickou publikaci v ČR, která propojuje globální témata, čtenářství a metody rozvíjející kritické myšlení. Od té doby hledáme inspiraci na další a další knihy krásné literatury pro děti a dospívající, jež se věnují tématům jako migrace, klimatická změna, gender a další. Těší mě, že jich přibývá a jsou opravdu krásné.
Čtenářská gramotnost do všech předmětů
Jak uvádí tematická zpráva České školské inspekce z března 2024, je čtenářská gramotnost chápána jako pomyslný „klíč k poznání“. Zároveň uvádí, že rozvoj čtenářské gramotnosti není pouze v rukou vyučujících českého jazyka či cizích jazyků, ale patří do všech předmětů. A pokud patří do všech předmětů, tak ke všem tématům, včetně těch globálních.
Různá témata a metody rozvíjející kritické myšlení
Témata obsažená v metodické příručce jsou lidská práva, biodiverzita, gender, klimatická změna a migrace. Všechna tato témata mají svoje místo ve školních vzdělávacích programech základních škol. V lekcích pracujeme s metodami rozvíjejícími kritické myšlení, které umožňují vyučujícím, žákům a žákyním vydat se po cestě zlepšující čtenářskou gramotnost až k pochopení daného globálního tématu.
Každá lekce představuje návrh, jak s knihou či s příběhem z ní pracovat, a jsme si jistí, že vyučující přijdou i na další cesty, jak příběhy posouvat dále, zkoumat globální témata, která knihy přináší, a současně rozvíjet u žáků a žákyň čtenářskou gramotnost.
Lekce a knihy
Metodická příručka nabízí 10 lekcí, které jsou vhodné do různých předmětů. Tématem biodiverzity se zabývají lekce Malí, ale důležití a Cesta a pokladem světa. Migraci a klimatickou změnu pokrývají lekce Leila a modrá liška a Druhý život. Migraci se věnují lekce Fánek a Jude ze Sýrie. Lidským právům se věnují lekce Stava a Sto odstínu pleti. Téma gender je obsaženo v lekcích Eman-kapka na kameni a Feminismu je pro každého?!
Každá lekce pracuje s textem z beletristické knihy. Součástí příloh jsou úryvky z knih, se kterými se v lekci pracuje. Přílohy jsou v editovatelné podobě ke stažení, stejně jako celá metodická příručka na https://eshop.arpok.cz/eshop/ucime-v-souvislostech-na-2-stupni-zs-pdf/.
Co považují učitelé na vybraných lekcích za přínosné?
Jak na dané lekce reagovali žáci?
ARPOK, o. p. s.
U Botanické zahrady 828/4
1. patro
779 00 Olomouc
Nenechte si uniknout nic z toho, co děláme, a přihlaste se k odběru novinek. Posíláme je jednou za cca 2 měsíce.
Naším zakladatelem je
Univerzita Palackého v Olomouci.