Udržitelný rozvoj je způsob rozvoje globální společnosti tak, aby byl realizován ekonomický i společenský pokrok v souladu s ochranou životního prostředí. Mezinárodní společenství přijalo v roce 2015 Cíle udržitelného rozvoje12 , které mají do svých politik aplikovat všechny státy s cílem udržet vývoj planety v takových mezích, na které má kapacity. Na těchto principech staví cirkulární ekonomika, která nám může dopomoci přiblížit se také k udržitelnější škole (celoškolní princip GRV).
Jak si představujete udržitelnou školu? Napište si alespoň tři nápady.
Na akademické úrovni dochází k debatám o charakteru udržitelnosti. Cirkulární ekonomika chápe udržitelnost jako zastřešující téma stojící na třech pilířích, které jdou ruku v ruce a musejí být v rovnováze.
Učitelé se ve škole často zaměřují např. na problematiku třídění odpadu nebo plýtvání potravinami. Pojďme si nyní vyzkoušet, jak lze pracovat s problémem plýtvání potravin.
CO SE SKRÝVÁ ZA DOVOZOVÝMI POTRAVINAMI?
I) Environmentální: dopady klimatických změn, ztráta biodiverzity (fauna i flora), odlesňování, eroze půdy, monokulturní modely, nedostatečné zavlažování; uhlíková a vodní stopa.
II) Ekonomické: volatilita (kolísání) cen potravin, vývozní potraviny místo základních (rozvojové země jako čistí dovozci potravin), vysoký podíl zemědělství na HDP, liberalizovaný zemědělský obchod (citlivý sektor) s monopolním postavením několika velkých firem.
III) Sociální: chudoba/podvýživa, neférová mzda, špatné pracovní podmínky, minimální sociální ochrana, nerovný přístup ke zdrojům (vlastnická práva), gender, odchod do slumů.
CO MŮŽEME UDĚLAT LÉPE?
• snížit potravinový odpad (vyhodíme až třetinu potravin na světě)
• prevence vzniku odpadu (bezobalové nakupování, vlastní sáčky a tašky)
• nákupy lokálních (malí producenti) a sezónních potravin (např. bedýnky)
• certifikované potraviny (bio, Fairtrade, bez palmového oleje)
• etika (zacházení se zvířaty)
• odlehčení jídelníčku (např. aktivita „Meat Free Monday“)
Jak můžete omezit plýtvání potravinami u vás ve škole?
ARPOK, o. p. s.
U Botanické zahrady 828/4
1. patro
779 00 Olomouc
Nenechte si uniknout nic z toho, co děláme, a přihlaste se k odběru novinek. Posíláme je jednou za cca 2 měsíce.
Naším zakladatelem je
Univerzita Palackého v Olomouci.