Týden globálního vzdělávání 2020

Klimatická změna

Prozkoumejte, co můžete udělat ještě dnes a jak motivovat své okolí. Pojďte společně s námi hledat řešení a zapojte se do Týdne globálního vzdělávání, který se letos věnuje klimatické změně a proběhne v různých zemích Evropy od 16. do 20. listopadu 2020.

Letošní ročník jsme se rozhodli věnovat tématu odpadu – jeho vzniku, třídění, snižování množství a konceptu zero waste. Hlavní myšlenkou panelové disku- ze bylo předat žákům a učitelům praktické příklady, jak ve svém životě a ve škole mohu snižovat tvorbu odpadů. Panelová diskuze se uskutečnila online a byla živě odvysílána 19. 11. 2020 od 8:30 do 11:30 hodin. V tento čas se jí zúčastnilo celkem 7 škol, 17 pedagogů a 69 žáků.

Hosté diskuze byli

Stepan Vashkevich

Pracuje v Institutu cirkulární ekonomiky INCIEN. Je specialista na cirkulární ekonomiku, zejména v textilním průmyslu. S žáky bude debatovat na téma, co je cirkulární ekonomika, jak funguje. Co může škola udělat proto, aby snížila množství vyprodukovaného odpadu.

Žáci základní školy Fryčovice

Představí své aktivity v rámci tématu změna klimatu.

Blogerka/ youtuberka WEEF

Která, se věnuje i tématům snižování dopadu a ZERO Waste ve svém každodenním životě. Připravuje videa o různých možnostech, jak může snížit tvorbu odpadu každý z nás.

Sestry v akci za záchranu života

Anička a Eliška se ve svých videích věnují způsobům, jak se dá omezit tvorba dopadů v každodenním životě. Snaží se motivovat se vrstevníky a spolužáky ke změně v jejich spotřebitelském chování.V rámci svého bloku budou s žáky vyrábět i udržitelný dárek na Vánoce.

Medailonky hostů ke stažení zde.

Reakce na panelovou diskuzi 19. 11. 2020

  • SŠ, ZŠ a MŠ Přerov, Malá Dlážka 4

    Jana Hrbáčková

    „Ráda bych vám touto cestou poděkovala za uspořádání panelové diskuze k tématu odpady. Mohla jsem celý program sledovat společně se žáky 8. a 9. třídy (15 žáků) a přesto, že jsme škola zřízená dle §16 odst. 9 ŠZ, žáky to bavilo, bylo to pro ně srozumitelné, velmi je oslovily Sestry v akci za záchranu života a výrobek na závěr byl super. Ještě jednou děkujeme a těšíme se na vaši příští konferenci.“

  • ředitelka školy ZŠ Floriána Bayera

    Mgr. Vlasta Geryková

    „Panelová diskuze se nám moc líbila, bylo pro nás dobré, že již jsme byli ve škole a společně jsme konferenci sledovali. Bylo to živé, zajímavé, nebylo to příliš náročné, žáci sledovali, ani nedutali, nadšeně čekali také na výrobek, který si potom v závěru vyrobili, z toho byli nejvíce nadšeni – výrobek “Piškvorky “, vzděláváme i žáky s autismem – speciální třída – a vydrželi s pozorností, soustředit se po celou dobu diskuze, potřeby pro zhotovení výrobku měli po celou dobu panelové diskuze před sebou a moc si tvoření užili, zaujala je dle prováděné evaluace mnou po skončení ještě tématika obalů a celkově odpady, kteréžto téma nyní probíráme i v předmětu Ochrana životního prostředí, do kterého se nám panelová diskuze moc hodila a byla velmi přínosná, zajímavá byla i vystoupení žáků škol z praxe – jejich vrstevníci.
    Děkujeme organizátorům i hostům panelové diskuze za pěknou akci, určitě se zase do TGV s Vámi příště zapojíme.

    Jsme s ARPOKem dlouhodobě moc spokojeni, jste čím dál lepší i zaslané aktivity pro žáky i online výuku jsou vynikající, zvládnutelné pro všechny, dají se upravovat dle schopností žáků – např. žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, nyní na těchto aktivitách pracujeme a jsou velmi přínosné pro žáky, aktivním prožitkem si zapamatují více než nějakým složitým teoretickým odborným výkladem.“

  • ZŠ Mořkov

    Lenka Kociánová

    „Měla jsem možnost diskusi sledovat společně se dvěma žákyněmi. Bylo to skvělé, neboť jsme v přestávkách diskutovali o tématech, která probíhala. Moc se nám akce líbila, přinesla nám mnoho námětů k zamyšlení a inspiraci pro naši další práci. Měla jsem velkou radost, když dnes mi děvčata sdělila, že mají chuť uspořádat pro rodiče, učitele, občany obce a žáky prezentaci na téma bezobalový obchod a praktickou ukázku na bezodpadové Vánoce – konkrétně využití odpadového materiálu pro balení dárků.

    Děkujeme moc za perfektně zorganizovanou panelovou diskusi. Témata i prezentující byli výborní. Snad nám naše nadšení vydrží a podaří se nám myšlenky šířit dále. Děkujeme a přejeme pevné zdraví a další super nápady.“

  • Základní a Mateřská škola Maleč

    Jitka Rutschová

    „Žákům se líbily všechny prezentace, nejvíce je ale oslovila Weef (hezky se poslouchala), pochopili, co je cirkulární ekonomika, inspirativní byly sestry v akci i ZŠ Fryčovice. Přestávky jsme využívali ke konzultacím, vzali jsme si i konkrétní podněty, které můžeme uplatnit ve škole. Stále jsem žáky nutila, aby právě vnímali jednotlivé přednášky jako inspiraci pro školu i pro svůj soukromý život, takže možná ušijeme nějaké sáčky na svačiny, abychom je mohli nabídnout (už máme zkušenosti se šitím látkových sáčků na pečivo), ve škole třídíme, ale nikdy neuškodí připomenout, vylepšit, máme vermikompostéry, ale ještě zkontrolujeme chod kuchyně (odpadků z kuchyně), chceme se soustředit na spotřebu vody a elektriky (máme nové toalety – tedy jiné splachování, automatické svícení, …). Uvidíme, snad se ale alespoň něco podaří realizovat.
    Takže díky.“

  • koordinátorka EVVO

    Mgr. Jana Vaňková

    „Dobrý den, za celou naši “partu” ze Základní školy pro tělesně postižené, Opava, Dostojevského 12, bych Vám chtěla poděkovat za pěkné dopoledne, plné informací a pozitivní energie.“

  • koordinátorka EVVO, ZŠ a MŠ Ostrava

    Mgr. Miroslava Langrová

    „Poprvé jsme se účastnili této akce a jsem nadšená. Velmi se mi líbily všechny příspěvky a určitě budeme s žáky sdílet i ve škole ve výuce Výchova ke zdraví, Ekologická praktika a odkazy na zajímavé weby budeme prostřednictvím stránek našeho Ekotýmu sdílet a šířit. Získali jsme několik zajímavých námětů a také jsme některé aktivity ve škole s žáky a veřejností sami realizovali.Příspěvky byly hlavně dost srozumitelné a přehledné i pro žáky ZŠ.“