Týdny globálního vzdělávání 2024

Žáci se v rámci tohoto ročníku věnovali tomu, jak Češi pomáhají ve světě a jak svou pomocí přispívají k naplnění jednotlivých Cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

Celý program se skládal ze tří aktivit:

1) Učitelé ve svých třídách zrealizovali úvodní výukovou lekci, v rámci které žáci analyzovali konkrétní problém v rozvojové zemi a diskutovali nad jeho možným řešením. Následně k těmto problémům přiřadili konkrétní Cíle udržitelného rozvoje.

2) Žáci a učitelé se zúčastnili online konference, která byla živě vysílána 22. 10. 2024. Hosty na konferenci byli:

  • Filip Schätz z organizace Save Elephants představil svůj příběh o tom, co ho přivedlo k ochraně slonů i dalších divokých zvířat ohrožených v Africe pytláky, povyprávěl o životě slonů, o jejich vztahu s místními obyvateli, o hrozbách, kterým musí divoká zvěř v dnešní době čelit a o důvodech, proč by nám v Česku neměl být osud slonů lhostejný.
  • Věra Exnerová na základě své dlouholeté zkušenosti v organizace Člověk v tísni povyprávěla, jak dnes vypadá práce neziskových organizací v zahraničí v praxi, jaké to je „být na misi“ a jaké dovednosti či zkušenosti jsou potřeba, aby se lidé i žáci v České republice mohli v současné době i budoucnosti zapojit.

Žáci během konference nebyli pouhými posluchači, ale na základě informací, které se dozvěděli, vytvářeli různé výstupy. Podívejte se na malou ukázku:

    Na závěr konference vyučující Lucie Absolonová ze Základní školy Svatoplukova v Olomouci shrnula informace, které žáci ve svých výstupech vyhodnotili jako nejdůležitější či nejzajímavější a sama nakonec přidala i své vlastní zhodnocení.

    Na záznam online konference se můžete podívat zde:

    3) Učitelé ve svých třídách zrealizovali reflektivní výukovou lekci, pomocí níž si mohli žáci zopakovat a propojit informace z konference a úvodní lekce. 

    Programu se zúčastnilo 320 žáků z 12 škol z celé České republiky.

    Jaké jsou reakce učitelů na online konferenci 2024?

    • Hořické gymnázium

      Milan Hofman

      „Děkujeme moc za super akci. Myslím si, že mají podobné vstupy ve škole své místo a velký impakt na studenty. Za mě vše probíhalo hladce, jasně. Nevyskytly se žádné hluché chvíle. Pan moderátor odvedl skvělou práci! Příspěvky byly informačně zajímavé, přiměřeně dlouhé a poskytovaly studentům k jejich věku srozumitelné informace. Téma studenty zaujalo, donutilo je přemýšlet. Rádi by se sami aktivně zapojili a zjistili více o světě.“

    • ředitelka školy ZŠ Floriána Bayera

      Vlasta Geryková

      „ARPOKEM opět jako každoročně skvěle zorganizován Týden globálního vzdělávání – vhodný výběr výukových lekcí, přínosná konference se zajímavými a aktuálními tématy. Žákům se vše líbilo, zaujala je témata i výukové lekce – u nás hlavně myšlenková mapa je oblíbená každoročně. Konferenci si velmi užili a aktivně se zapojili do jejího dění i příspěvků přípravou otázek, diskuzí apod. Taktéž vítáme jako vždy a oceňujeme možnost zapojení i žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, které ve zvýšené míře vzděláváme, vše je jimi zvládnutelné a srozumitelné s naší dopomocí a motivací. DĚKUJEME!”

    • SŠ Kostka, Vsetín

      Monika Langová

      „Konference je oživení v rámci výuky a jsem ráda, že se můžeme zúčastnit. Žáci se mohou setkat s různými osobnostmi a tématy, na která by jinak třeba nenarazili, což sami pozitivně hodnotí. Příspěvky byly zajímavě vybrané, komunikace před i během konference perfektní.“

    • ZŠ Na Beránku, Praha

      Barbora Zahrádková

      „Konference moje očekávání splnila a určitě si ji ještě pustím, abych si ji mohla ještě jednou vychutnat, a určitě se zase dovím spoustu nových informací, které jsem při prvním vidění a poslechu nezaregistrovala. Oba dva příspěvky, jak týkající se slonů, tak i práce humanitárního pracovníka, byly velice zajímavé. Doufám, že se žáci z online konference něco do života odnesli. Sama za sebe mohu říci, že tato práce má smysl a je potřeba dělat osvětu mezi mládeží, jelikož si myslím, že mnoho žáků nemá o práci v neziskových organizacích představy.“

    • ZŠ a MŠ Opařany

      Markéta Přibylová

      „Velmi děkuji za podporu a příjemnou zkušenost. Metodická podpora, připravené materiály a hodiny byly skvělé.“

    • ZŠ pro tělesně postižené, Opava

      Jana Vaňková

      „Opět jsme se rádi zúčastnili, protože jsme dostali nové informace a sdíleli s námi zkušenosti zajímaví lidé. Celá konference i jednotlivé lekce přináší dostatečné množství dat a pestrost. Děkujeme… a za rok se zase těšíme.”

    • Gymnázium Kojetín

      Dana Dýmalová

      „Výborní hosté, srozumitelné i pro mladší žáky, možnost zapojit se otázkami do programu, možnost odpovídat v mentimeteru. Jedna studentka mi pak říkala, že má v plánu, až bude plnoletá, odjet dobrovolničit do Tanzanie do školy.”

      Týden globálního vzdělávání je realizován v rámci projektu Jsme součástí světa a učíme (se) o tom za finanční podpory České rozvojové agentury v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR a Olomouckého kraje.