• Úvod
  • DEXPO – Kritickým myšlením k ochraně klimatu

DEXPO – Kritickým myšlením k ochraně klimatu

Realizace

1. 1. 2022 - 30. 11. 2024

Kontaktní osoba

Petra Albrechtová (petra.albrechtova@arpok.cz)

Donor projektu

Erasmus+

O projektu

Výuka klimatické změny je náročná nejen pro svou komplexnost, ale i kvůli široké škále dezinformací, které se šíří médii. Projekt je proto zaměřen na výuku kritického myšlení a mediální gramotnosti v otázkách klimatické změny. Pedagogům projekt nabídne online kurz, webináře, množství výukových nástrojů či databázi informačních zdrojů, které mohou využít ve výuce. Cílem projektu je také zajistit, aby kritické myšlení a problematika mediální manipulace byly součástí metodik k výuce o klimatické změně.

Na základě zkušeností partnerů budou do výstupů zakomponovány metody Filosofie pro děti (P4C), Vizuální mediace, Jinýma očima (Through other eyes) či Digitální storytelling.

Fáze projektu

  1. Seminář a databáze zdrojů – únor 2022 až srpen 2023
  2. Online kurz – únor 2022 až prosinec 2023
  3. Metodická publikace – leden 2024 až červenec 2024
  4. Online platforma – leden 2024 až listopad 2024

Partneři projektu

  • ANTHROPOLIS ANTROPOLOGIAI KOZHASZNUEGYESULET, Budapešť, Maďarsko – www.anthropolis.hu
  • DRUSTVO HUMANITAS-CENTER ZA GLOBALNO UCENJE IN SODELOVANJE, Lublaň, Slovinsko – www.humanitas.si
  • MAPA DAS IDEIAS – EDICOES DEPUBLICACOES LDA, Oeiras, Portugalsko – www.mapadasideias.pt

 

2023 

Setkání v Olomouci 2023 – věnovali jsme se přípravě lekcí a online kurzu (fáze 1 a 2) a nastavení detailního plánu pro metodickou publikaci a online platformu (fáze 3 a 4), které budou realizovány v roce 2024. V rámci setkání jsme si také vyzkoušeli několik icebreaker aktivit, zhodnotili, co jsme se naučili během předchozích školení v Budapešti a Lisabonu a seznámili partnery s naším krásným městem.
 
V březnu 2023 se konala se dvě velmi příjemná setkání s učiteli a pedagogy (aktivita Pilotování lekcí fáze 1).  Zkusili jsme si několik aktivit z nově vytvořených lekcí na téma klimatická změna a mediální gramotnost a diskutovali, jak je vylepšit pro naše podmínky. Získali jsme velmi podnětné zpětné vazby. Děkujeme.

Ze setkání partnerů v Olomouci:

Z pilotování aktivit:

 

2022 – uskutečnilo se plánovací setkání partnerů v Lublani, kde se nastavil harmonogram a fungování projektu. Pracovníci partnerských organizací a učitelé z jednotlivých zemí se setkali na školení v Budapešti a Lisabonu, kde se školili v jednotlivých nástrojích a přístupech jako je filozofie pro děti, digitální storytelling, příčiny a následky a dalších. Tato školení pomohou organizacím vytvořit nové metodické materiály nebo online kurz.

Ze setkání v Lisabonu:

klimatická změna, školení školení, klimatická změna klimatická změna, školení

Ze setkání v Budapešti:

 

Ze setkání v Lublani:

 

Projekt je podpořen z prostředků Evropské unie. Nereprezentuje oficiální postoje Evropské unie ani jejích agentur, za jeho obsah zodpovídá zhotovitel ARPOK, o.p.s.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.