Sportem nejen ke zdraví

Psal se rok 1994. V USA právě začínal šampionát ve fotbale, kde se představily nejlepší týmy z celého světa. Když na šampionát odjížděli fotbalisté z jihoamerické Kolumbie, země se chvěla očekáváním: tamní národní tým neprohrál 31 zápasů v řadě a horkokrevní Kolumbijci už se pomalu viděli v bojích o medaile.

 

Jenže následovalo zklamání a šok, který vstoupil do dějin.

Kolumbijcům se nedařilo – nejdřív prohra se Švýcarskem. Dalším soupeřem byli nadšeně hrající Američani s výhodou „domácího hřiště“. Pokud je Kolumbijci neporazí, turnaj pro ně končí. Konec nadějí přišel ve 34. minutě: americký fotbalista centruje ze strany a 27letý Kolumbijec Andrés Escobar sráží míč za záda vlastního brankáře. Escobar padá na trávník s nešťastným výrazem. Zatím netuší, že vlastní gól ho bude stát život.

O dva týdny později ho po před barem na okraji Medelínu rozstřílel vrah ve službách kolumbijských mafiánů několika kulkami. Každou z nich při tom doprovodil výkřikem „Gól!“ ve stylu jihoamerických fotbalových komentátorů. Tak nesmyslně zemřel mladý muž, kterému  přezdívali „fotbalový rytíř“.

Tato lidská tragédie stála u zrodu iniciativ, pro něž sport není jen soutěž, ale především prostředek k fair play a ke vzájemné komunikaci mezi lidmi. V Česku se již několik let koná Fotbal pro rozvoj, iniciativa, která říká: „Hrajeme fotbal a hrajeme ho férově. Fotbal pro nás není jen sport, ale i prostředek k lepšímu vzájemnému porozumění a toleranci ve společnosti.“ Na fotbalových turnajích po celé republice se potkávají mladí lidé nejen z Česka, ale i z Keni. Společně zjišťují, že sport jim přináší smysluplné vyplnění volného času i lidské kvality jako odpovědnost, vytrvalost nebo smysl pro spravedlnost. Turnaje doprovází workshopy, diskuze a promítání filmů, které nabízí spoustu prostoru pro vyjádření vlastního názoru. Jak říkají organizátoři kampaně: „Fotbal pro rozvoj vidí ve férovém fotbalu příležitost měnit lidské osudy a svět kolem nás. Vyzýváme k aktivnímu stylu života, občanské angažovanosti a týmové spolupráci.  Podporujeme rozvoj tolerantní a otevřené společnosti, kde budeme mít všichni možnost žít důstojný život.“ Kampaň Fotbal pro rozvoj v Česku vrcholí vždy v červnu, nejinak tomu bude i letos. Více informací nejen o kampani, ale i o tom, jak se zapojit, najdete na:  http://www.fotbalprorozvoj.org/.

Nejen fotbal, ale i další sporty můžou pomoci lidem žijícím na okraji společnosti dostat se z této hraniční pozice a začlenit se do většinové společnosti. Ať už to je basketbal pro handicapové Izraelce a Palestince, který spojuje tyto jinak nesmiřitelné národy (http://www.peres-center.org), nebo bezplatné kurzy plavání pro chudé indické děti, kterým by jinak hrozilo nebezpečí utonutí (http://www.sport4dev.tv/videos/index/view/id/8839). Sportu jako mocnému nástroji sociálního i osobnostního rozvoje bude věnován rozvojový večer s Marianne Meier ze Švýcarské agentury pro rozvoj, který se koná 8. 4. 2014 od 18 hodin v Divadle hudby. Nenechte si ujít!