Konference Učíme o globálních souvislostech

Ročník 2025

Zveme vás na 11. ročník konference Učíme o globálních souvislostech, který se uskuteční 19. 8. 2025 v Olomouci! Letošní ročník nese podtitul „Svět bez zkreslení“.

Zkreslený obraz světa brání porozumění i empatii. Co s tím může udělat učitel? Pojďme společně hledat cesty, jak přinášet do výuky fakta místo domněnek, příběhy místo strachu a porozumění místo předsudků.

Spolu s geografem Jiřím Preisem (Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni) se podíváme na to, jak vidíme svět, jaké instinkty přispívají ke zkreslenému vnímání světa a jak využít fakta a další nástroje, které nám pomohou tyto instinkty odbourávat.

Arabistka, íránistka, cestovatelka a spisovatelka Lenka Hrabalová nás provede zeměmi Blízkého východu a nabídne nám zamyšlení nad tím, jaké zkreslené představy o tomto regionu můžeme mít a jak vést sebe i žáky k hledání jiného pohledu.

Čekají nás také praktické workshopy, které nám pomohou rozvíjet čtenářskou gramotnost, představí nám simulační hru vhodnou do výuky a pomohou porozumět pojmům eko, bez chemie či přírodní, abychom se vyhnuli zkreslujícím pohledům na produkty, které nás obklopují.

Anotace k přednáškám a workshopům a medailonky hostů najdete níže na stránce.

Konferencí nás provede Petr Sucháček.

Konference se uskuteční v Uměleckém centru UP v Olomouci (Konvikt, Univerzitní 3).

Přihlašování na konferenci je spuštěno 30. 4. 2025.

Uzávěrka přihlášek je 30. 6. nebo do naplnění kapacity akce (tj. 65 osob).

V případě dotazů kontaktujte Veroniku Hypšovou (veronika.hypsova@arpok.cz).

Konference je pro účastníky zdarma díky finanční podpoře z prostředků České rozvojové agentury v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR a z prostředků Olomouckého kraje. Děkujeme!

Akce nereprezentuje oficiální postoje donorů. Donoři za ně nemohou nést odpovědnost. Za jeho obsah zodpovídá zhotovitel ARPOK, o.p.s.

    

Přednášky

Jak se neztratit v labyrintu světa: pár lekcí z Faktomluvy

Pohled na svět kolem nás utváří a ovlivňuje spousta vlivů – média, sociální sítě nebo (dez)informace všeho druhu. Geograf Jiří Preis ve své přednášce přiblíží několik instinktů, které v knize Faktomluva rozebírá švédský profesor Hans Rosling. Jsou to totiž právě tyto instinkty, které nás zrazují a přispívají k tomu, že v nás narůstá nejistota, vidíme věci negativněji a máme dojem, že se nic nedá změnit. V přednášce zazní i několik námětů, jak těmto instinktům nepodléhat a jak nahlížet na globální svět i lokální místa kolem nás jinou, „fakta-mluvící“ optikou.

Blízký východ dnes!

Média jsou doslova zahlcena hrozivými zprávami z Blízkého východu. Války, útoky, sucho, neštěstí. Je to ale jediná realita tohoto místa, které je křižovatkou světadílů a civilizací? O našich stereotypech a o každodennosti života na Blízkém východě povypráví arabistka, íránistka a spisovatelka Lenka Hrabalová. Na přednášce budeme hledat inspiraci, jak se zkresleným představám o Blízkém východě vyhnout i ve výuce.

    

Workshopy

Globální témata v knihách pro děti a mládež

Zajímá vás zařazení témat jako je biodiverzita, migrace, gender, lidská práva a klimatická změna do různých výukových předmětů na 2. stupni ZŠ a zároveň chcete rozvíjet čtenářskou gramotnost svých žáků pomocí beletrie?

Na workshopu si představíme několik lekcí z metodické příručky Učíme v souvislostech na 2. stupni základních škol, které pomocí metod kritického myšlení rozvíjí čtenářskou gramotnost.

Workshopem vás provedou Petra Gajová a Lenka Pánková (metodičky ARPOK, o.p.s).

Simulační hra Neviditelná ruka trhu

Odhalte, jak je propojena světová ekonomika a zjistěte, jak funguje světový obchod! Na workshopu se formou simulační hry stanete součástí globálního obchodu a budete objevovat různé souvislosti fungování států, firem a jiných aktérů světového obchodu. Hru utváříte vy sami za pomoci komunikačních dovedností, spolupráce nebo strategického plánování. Vyzkoušejte si sami jeden z ARPOČNích osvědčených výukových programů. Pro reálný dojem z workshopu je přínosnější, pokud jste ještě simulační hru nezažili. Simulační hra je vhodná pro žáky a žákyně od 2. stupně ZŠ.

Workshopem vás provede Veronika Hypšová (lektorka výukových programů a metodička ARPOK, o.p.s.).

Co znamená bio, eko, „bez chemie“ a co je jen dobře zabalený greenwashing?

Na workshopu odhalíme, co se skrývá na etiketách kosmetiky, co znamená bio, eko, „bez chemie“ a co je jen dobře zabalený greenwashing… Naučíme se číst složení, pochopíme rozdíl mezi certifikovanou přírodní kosmetikou a marketingovými triky. Zjistíme, kdy se my i žáci obejdeme bez chemické laboratoře a vyrobíme si vlastní kosmetický produkt!

Workshopem vás provede lektorka Žaneta Milošová.

    

Hosté na konferenci

Jiří Preis

Sociální geograf Jiří Preis přednáší na Fakultě ekonomické Západočeské univerzity v Plzni. Odborně se věnuje globalizaci, udržitelnému rozvoji, migraci a problematice lidského zdraví v různých geografických podmínkách. Ve svém výzkumu se zaměřuje na regionální rozvoj zemí tzv. globálního Jihu, především subsaharské Afriky.

Lenka Hrabalová

Arabistka a íránistka Lenka Hrabalová (lenkahrabalova.cz) se v regionu Blízkého východu a severu Afriky pohybuje už víc jak patnáct let. Navštěvuje je jako novinářka, akademička a průvodkyně a své znalosti a zkušenosti ze zemí jako Írán, Sýrie, Afghánistán, Pákistán či Čad zužitkovává při psaní textů pro česká média. Je autorkou knih Saharské příběhy, Dějiny v troskách a Mozaikou Íránu, za kterou získala cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu.

Žaneta Milošová

Žaneta Milošová vystudovala environmentální obory. Své znalosti z oblasti environmentálních věd využívá k popularizaci vědy a pořádání seminářů. Je lektorkou environmentální chemie – zabývá se tím, co se skrývá v jídle, kosmetice i věcech, které nás obklopují. Vede GreenScan a stojí za projektem GreenGate (green-gate.eu), který se zaměřuje na osvětu o škodlivých látkách nejen v kosmetice, ale i v dalších produktech každodenní potřeby a jejich vlivu na životní prostředí. Nabízí vzdělávací materiály o chemii v běžném životě, aktivity pro mládež i pedagogy. Přináší vědu srozumitelně, prakticky a zábavně.

Starší ročníky

Učíme o globálních souvislostech – Svět, který chceme
ročník 2024
Učíme o globálních souvislostech – Moc slova
ročník 2023
Učíme o globálních souvislostech – Informace, média a globální témata
ročník 2022
Učíme o globálních souvislostech – Globální témata tady a teď
ročník 2021
Učíme o globálních souvislostech – Plán pro příští dekádu
ročník 2020
Učíme o globálních souvislostech – Udržitelný rozvoj v životě školy
ročník 2019
Učíme o globálních souvislostech – Obraz rozvojových zemí v médiích
ročník 2018
Učíme o globálních souvislostech – Globální rozvojové vzdělávání v naší školy
ročník 2017
Učíme o globálních souvislostech – Cíle udržitelného rozvoje ve výuce
ročník 2016
Učíme o globálních souvislostech – Proč učit o globálních souvislostech?
ročník 2015